اختصاصیاشکان مهین فلاح

بلاک چین به بیان ساده

توضیحات و مقالات فراوانی در رابطه بلاک چین وجود دارد که معمولا افرادی که دستی بر این حوزه دارند قادر به درک آن هستند اما اگر بخواهیم بلاک چین را برای عموم مردم به بیان ساده و غیر تخصصی بیان کنیم می توانیم از مثال های قدیمی و سنتی استفاده کنیم تا زمینه فراگیری این تکنولوژی برای عموم مردم قابل درک شود.

نوستالژیک ترین مثال برای فهمیدن اینکه بلاک چین چیست همین جمله قدیمی است، پس باید گفت بلاک چین تکنولوژی چندان جدیدی هم نیست بلکه روشی قدیمی برای بالا بردن امنیت است که امروزه در زمینه های مختلف، مانند ارزهای رمز پایه از آن استفاده می شود.

 

بغلی بگیر، چیو بگیرم؟ یه کلاغ پرو! چکارش کنم؟ بده بغلی، بغلی بگیر …

 


بلاک چین چه کاربردی در یک عروسی دارد؟
در مجالسی که بصرت روستایی برگزار می شود معمولا در هنگام شام و یا نهار تعدادی از مهمانان شرکت دارند، فرض کنید محل طبخ غذا ۳۰۰ متر دور از محل پذیرایی است، آیا می توان با بلاک چین غذا را سریع تر به مراسم رساند؟
بله اگر ۳۰ نفر به فاصله های ۱۰ متر از هم قرار بگیرند و غذا را دست به دست هم دهند تا به مقصد برسد نوعی بلاک چین شکل گرفته است که باعث می شود غذا سریع تر به میهمانان برسد و انرژی کمتری از هر نفر گرفته شود.
پس این یکی از کاربرد های بلاک چین است که امروزه به اشکال مدرن تری در اختیار عموم قرار می گیرد، البته اگر این مثال را به کارشناسان این حوزه بگویید شاید ایراد های فراوانی بگیرند و آن را اصلا بلاک چین ندانند، ما هم همین نظر را داریم اما این مثال مقدمه ایست برای درک بهتر مفهوم اصلی بلاک چین، پس ادامه متن را با دقت بیشتری بخوانید.

بلاگ چین یا Block Chain به معنای زنجیره ای از بلوک هاست و آن را با مکعب هایی نشان می دهیم که مانند زنجیر به یکدیگر متصل هستند
ارزهای دیجیتال یا رمز پایه جدید ترین تکنولوژی ای است که برای امنیت بالاتر انتقال پول از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند که همین امر موجب شد بلاک چین مورد توجهات وسیع تری قرار بگیرد، در این شبکه از بلوک ها یک مکعب مفروض است که هر وجه از این مکعب دارای یک مقدار است، این مقادیر بصورت زیر است :
نام شخصی که بلوک را تحویل می دهد، یک کد مخصوص به بلاک، نام شخصی که بلوک را تحویل میگیرد و هر بار کد مخصوص بلوک تغییر می کند در نتیجه هر بلوک دارای یک شناسنامه کوچک است که همین موضوع موجب می شود نتوان به راحتی آن ها را هک کرد.
شاید در تصور عامیانه بتوان به راحتی یک فرایند بلاک چین را تغییر داد، اما در نظر بگیرید که شما ۱۰۰ هزار تومان پول دارید و میخواهید توسط بلاک چین آن را انتقال دهید، حال این پول تبدیل به ۱۰۰ هزار بلوک می شود، که اگر حتی یکی از این بلوک ها دستکاری شود کل فرایند انتقال پول شما به مشکل بر میخورد، حال بگویید که هک کردن این سیستم کار ساده ایست؟!
در ادامه توضیحات بیشتری را از منابع مختلف در مورد فناوری بلاک چین خدمتتان عرضه می کنیم.

نویسنده اشکان مهین فلاح

منبع: https://startupforum.ir/15834

برچسب ها

ashkan

با سلام ، از حضور ارزشمند شما در این سایت خوشحالم و امیدوارم مطلبی که مشاهده می فرمایید مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، نظرات با ارزش خود را حتما با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن