اعتقادیدنیاییماورایی

شباهت عرفان حلقه و ساینتولوژی

ساینتولوژی یا ( scientology ) به معنای علم گرایی می باشد ، این فرقه توسط ال رون هابارد در قالب یک مذهب مسیحی در آمریکا شکل گرفت که توسط افراد مشهوری همچون تام کروز رونق یافت ؛ در ظاهر ، این فرقه می کوشد تا به واسطه علم انسان را به خداشناسی نزدیک کند اما در نهایت مشخص شد که این فرقه بیشتر به دنبال کسب منافع شخصی رهبران خود بوده و تمامی افرادی که در آن وارد می شوند تحت سلطه ی رهبران کلیسایی آن قرار می گیرند .

tom-cruise-church-of-scientology
تام کروز یکی از مشهور ترین مبلغان ساینتولوژی

فرقه ی ساینتولوژی تقریبا منسوخ شده است ولی باز هم طرفداران خاص خود را دارد ، اما کشور هایی مثل آلمان و فرانسه آن را به عنوان مذهب نپذیرفته اند .

گاهی مسیر درست است و همه چیز همانطور که باید پیش می رود اما هدف خالی است و در نهایت موجب  سر افکندگی می شود

ایدئولوژی عرفان حلقه یا شعور کیهانی

ساینتولوژی در ایران شکل دیگری دارد ، با توجه به اینکه ساینتولوژی ویژه کلیسا تنظیم شده است و اغلب مردم ایران مسلمان هستند ، افرادی مانند محمد علی طاهری ، این فرقه را به شکل و رنگ دیگری در ایران پیاده سازی کرده اند که تا حدودی با دین اسلام منطبق باشد ، عرفان حلقه علم گرایی مطلق نیست و تا حدودی آمیزه ای از عرفان عرفای نامی ایران نیز در آن به چشم می خورد .

شباهت اصلی ساینتولوژی و عرفان حلقه

با توجه به اینکه عرفان حلقه از روی ساینتولوژی کپی برداری شده است می توان شباهت های فراوانی را بین این دو یافت .  اما اصلی ترین شباهت فرقه ساینتولوژی و ایدئولوژی عرفان حلقه در موجودات درون روح انسان یا ویروس های غیر ارگانیک است که آن را جن تعبیر می کنند و فردی که وارد این فرقه ها می شود می بایست ابتدا با گذراندن مراحل سخت ، این موجودات را از خود دور کند ،  در ساینتولوژی ایرن مراحل به مراتب سخت تر از عرفان حلقه است .

افرادی که این مراحل را طی می کنند درجه بندی می شوند و در نهایت به درجه استادی می رسند . این موضوع هم در ساینتولوژی وجود دارد و هم در عرفان حلقه .  درجه بندی ها و توضیحات بیشتر در مورد این ایدئولوژی ها را می توانید با جستجو در سایت بیابید .

 

محقق و نویسنده اشکان مهین فلاح

 

برچسب ها

ashkan

با سلام ، از حضور ارزشمند شما در این سایت خوشحالم و امیدوارم مطلبی که مشاهده می فرمایید مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، نظرات با ارزش خود را حتما با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
اشکان مهین فلاحسام Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
سام
Guest
سام

ادعای شما در باب این شباهت به قدری بچگانه است که هرکسی کتابی در باب این دو مکتب مطالعه کند به واهی بودن ادعای شما پی خواهد برد

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن