آموزشآموزش کامپیوترچگونه ؟

شناسایی هکر – جلوگیری از هک شدن در شبکه های اجتماعی

این مطلب در رابطه با افرادی است که توسط سود جویان هک شده اند و از بابت حفظ آبرو و یا مال باختن نگران هستند

فهرست موضوعی این مطلب

 1. مقدمه
 2. نکته مهم ( پلیس فتا )
 3. روش های اصلی جلوگیری از سرقت اطلاعات
 4. نکته مهم ( رمز و امنیت )
 5. چگونگی هک شدن تلگرام و جلوگیری از آن
 6. هک حساب بانکی ( رمز دوم کارت عابربانک )
 7. توضیح مختصر هک جیمیل یا clash of clans
 8. هک اینستاگرام و مقابله با آن
 9. هم فیس بوک چگونه است
 10. هک لاین و واتساپ
 11. هک در سایر سایت ها و اپلیکیشن ها
 12. هک اطلاعات گوشی
 13. پیدا کردن هکر ها
 14. مشاوره و راهنمایی در خصوص هک

لازم است در ابتدا بدانید که :

کلمه هک و هکر به گروهی اطلاق می شود که عموما دانش برنامه نویسی دارند و می توانند با شناسایی ضعف های نرم افزاری وارد یک شبکه شوند و اطلاعات خاصی را رد و بدل کنند . افرادی که اقدام به هک کردن فیس بوک ، تلگرام ، ایمیل و سایر محیط های اجتماعی و یا حساب کاربری شما می کنند در واقع هکر نیستند و دانش برنامه نویسی ندارند ، آن ها فقط از شما سو استفاده کرده اند تا اطلاعات شخصی شما را بدزدند .

اگر شما برای آموزش  هکری این مطلب را مشاهده می کنید ، باید بدانید که این روش ها به عنوان دزدی محسوب می شود که نمیتوان به ان ها هک کردن گفت و یاد گرفتن آن بستگی به خلاقیت افراد دارد .

نکته مهم

در مواقعی که از شما سو استفاده شده است حتما باید آن را به پلیس فتا گزارش دهید ، ما فقط به عنوان مشاور در خدمت شما هستیم و اجازه شناسایی و دستگیری هکر ها را نداریم . سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir  می باشد .

روش های اصلی جلوگیری از سرقت اطلاعات

همانطور که گفته شد هک در فضای مجازی تعریفی متفاوت از هک در دنیای برنامه نویسی دارد پس غالبا هر نوع سرقت اطلاعات شما هک محسوب می شود .

هوشیار باشید که چگونه هک می شوید 

ممکن است گاهی ندانید که هکر ها چگونه به اطلاعات شما دسترسی پیدا کرده اند و تمامی نکات امنیتی را رعایت کرده اید ، پس تصور می کنید که هکر بخاطر مهارت خود توانسته به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد ،  اما باید بدانید که این اتفاق فقط به دلیل سهل انگاری شما صورت گرفته است . بطور مثال شما نام کاربری و رمز عبور ایمیل خود را برای برادرتان sms می کنید و برادر شما موبایل خود را گم می کنم یا موبال او را میدزدند ، شاید شما فراموش کرده باشید که رمز ایمیل شما در گوشی برادرتان ذخیره شده پس نسبت به این موضوع بی اطلاع هستید و فرد سارق بدون اطلاع شما از رمز و ایمیل استفاده می کند و وارد ایمیل شما می شود . بد تر از آن ممکن است که شبکه های اجتماعی و حتی عکس های خصوصی شما نیز به آن ایمیل متصل باشد ، پس این فرد می تواند به راحتی به همه اطلاعات شما و حتی تلگرام و اینستاگرام شما نیز دسترسی پیدا کند .

هک شدن کارت عابربانک یا رمز دوم و خالی کردن حساب بانکی چگونه است

اگر چند نکته اساسی را رعایت کنید هرگز کارت بانکی شما هک نخواهد شد تنها راه هک حساب بانکی این است که  هکر رمز دوم کارت شما را داشته باشد . ممکن است به نحوه های مختلف رمز شما هک شود اما در اینترنت فقط یک راه برای هک آن وجود دارد و آن هم صفحات جعلی fake page ها هستند .

شاید شما بارها برای پرداخت قبض و یا خرید های اینترنتی از رمز دوم استفاده کرده باشید و میدانید که پس از طی فرایند خرید که شامل مشاهده صورت حساب می شود به درگاه پرداخت بانکی منتقل می شوید .

به آدرس بانک دقت کامل داشته باشید

ممکن است گاهی پیام گول زننده ای را مشاهده کنید ، مانند اینکه شارژ 10 هزار تومنی ایرانسل را 5 هزار تومان بخرید و یا پیام های دیگر که در نهایت شما را مجاب می کند تا به دروازه پرداخت وصل شوید . این هکر ها در واقع یک سایت شبیه به سایت بانک طراحی کرده اند که دقیقا شبیه درگاه پرداخت است اما ادرس ان با آدرس سیستم شاپرک یکی نیست ، شما با وارد کردن شماره کارت ، رمز دوم  ، کد اعتبار سنجی CVV2  و تاریخ انقضای کارت خود و زدن دکمه تایید ، در واقع تمام اطلاعات خود را برای هکر می فرستید . و با پیامی  مواجه می شوید مبنی بر اینکه مجددا سعی کنید یا پرداخت با موفقیت انجام شد .

اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا اقدام به سوزاندن یا غیر فعال کردن  یا تغییر رمز کارت کنید .

چگونه متوجه این موضوع شویم و از آن جلوگیری کنیم ؟

لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی
لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی

جهت جلوگیری از نفوذ هکر به کارت عابر بانک خود  باید از فروشگاه هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند خرید  کنید ، یعنی در زمان خرید اینترنتی به آرم نماد اعتماد الکترونیکی دقت کنید و آن را باز کنید تا مشخصات صاحب سایت را مشاهده کنید ( حتما دقت کنید وقتی روی دکمه نماد اعتماد کلیک میکنید آدرس آن با enamad.ir شروع شده باشد )

در هنگام وارد کردن مشخصات کارت و رمز دوم حتما به آدرس صفحه نگاه کنید ، این ادرس حتما باید با نام shaparak.ir و یا نام سایت بانک باشد ، و ابتدای آن و قبل از www حتما و حتما با https آغاز شده باشد اگر غیر ازین باشد قطعا این صفحه جعلی است و شما در آن هک می شوید .

نمونه ای از صفحه پرداخت جعلی بانک
نمونه ای از صفحه پرداخت جعلی بانک
نمونه ای از ادرس واقعی صفحه پرداخت بانکی
نمونه ای از ادرس واقعی صفحه پرداخت بانکی

نکته مهم

هرگز از یک رمز عبور برای همه اکانت های خود استفاده نکنید ، و توسط یک ایمیل خاص به همه ی اکانت های خود متصل نشوید ،  در برخی شبکه ها مانند تلگرام و سیستم جیمیل که ممکن است با شماره موبایل شما امنیت گذاری شده اند حتما از رمز دوم و سوال های امنیتی نیز استفاده کنید .

نحوه هک شدن برخی از شبکه های اجتماعی مهم را در ذیل عنوان خواهیم کرد .

هک شدن تلگرام چگونه است

یکی از ساده ترین روش های هک مختص به تلگرام است ، البته لازم به ذکر است که تلگرام از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و هک آن فقط و فقط به دلیل غفلت شما خواهد بود .

پیامرسان تلگرام به گونه ای است که برای فعالیت های حساس یک کد 5 رقمی برای شما sms می شود و اگر این پیامرسان در موبایل شما فعال باشد بجای sms  ، این کد برای شما از طریق تلگرام ارسال می شود .

نمونه ای از پیام با کد پنج رقمی تلگرام
نمونه ای از پیام با کد پنج رقمی تلگرام

telegram_sms_message

نمونه ای از sms فرستاده شده از تلگرام

 

 

این پیام ( کد 5 رقمی ) چه مواقعی ارسال می شود ؟

فلسفه فرستادن این کد که در بقیه شبکه های اجتماعی هم وجود دارد در واقع تایید هویت شما است ، چرا که شما با تلفن خود به این شبکه ها وصل می شوید و اگر این کد برای شما فرستاده نشود یعنی شما می توانید با یک شماره دروغین و یا شماره بقیه مردم وارد این شبکه ها شوید که این موضوع درد سرهای زیادی را دربر خواهد داشت .

ابتدا شما وارد تلگرام می شوید و شماره موبایل  خود را وارد می کنید ، سپش تلگرام به طور اتوماتیک یک کد 5 رقمی برای شما اس ام اس می کند و می خواهد که آن کد را در کادر مربوطه در موقع نصب وارد کنید ، با وارد کردن این کد در واقع ثابت می شود که شماره وارد شده مطعلق به شماست و اگر شماره غلط وارد کنید آن کد برای شما ارسال نمیشود و برای شماره غلط ارسال می شود .

این برای ثبت نام است اما پس از ثبت نام نیز ممکن است به این کد نیاز داشته باشید  اما چگونه ؟

تلگرام نسخه های مختلفی دارد ، یعنی برای ویندوز ، جاوا ، آیفون ، اندروید و تقریبا تمام پلت فرم ها نسخه ای دارد . معمولا بعضی از افراد که در موبایل خود تلگرام دارند و یا حتی موبایل آنها قابلیت اتصال به تلگرام را ندارد می خواهند از طریق کامپیوتر به تلگرام وصل شوند .

هکر تلگرام از همین روش استفاده می کند

وقتی شما نسخه تلگرام را در کامپیوتر نصب می کنید و شماره موبایل خود را وارد می کنید ، اگر روی موبایل خود تلگرام داشته باشید کد 5 رقمی از طری پی وی یا پیام برای شما ارسال می شود ( مانند عکس بالا ) . حالا با وارد کردن آن کد در تلگرام کامپیوتر شما می توانید وارد تلگرام خود شوید .

هکر ها برای هک کردن تلگرام حتما  باید شماره موبایل شما را داشته باشند

یک هکر برای هک تلگرام شما ابتدا شماره موبایل شما را در کامپیوتر خود وارد می کند ، و کد 5 رقمی برای شما فرستاده می شود ؛ سپس با ترفند خاصی آن کد را از شما میگیرد . بعضی از افراد ساده هستند و به راحتی کد را در اختیار دوست خود که به او اعتماد دارند قرار میدهند ، اما برخی دیگر از هکر ها  اسم تلگرام و عکس تلگرام خود را دقیقا شبیه به تلگرام اصل میکنند و به شما پیام می دهند ، شما هم تصور می کنید که او مدیر تلگرام است و کد را به او می دهید . در نتیجه اون براحتی وارد اکانت شما می شود .

هکر می تواند تا همیشه داخل تلگرام شما  بماند و پیام های شما را بخواند ، برای جلوگیری ازین کار به روش زیر عمل کنید .

مسدود کردن دسترسی هکر به تلگرام هک شده

برای این کار می بایست به صورتی که در عکس توضیح داده شده عمل کنید ، البته ممکن است شما با آیفون این کار را انجام دهید و یا از نسخه های دیگر استفاده کنید که زیاد شبیه به عکس های زیر نیست اما در کل باید از مسیر زیر این کار را انجام دهید .

 

نحوه غیر فعال کردن دسترسی هکر ها و کسانی که به تلگرام شما وصل هستند

 1. در مرحله اول شما وارد تنظیمات تلگرام می شوید
 2. در مرحله دوم تنظیمات امنیتی و شخصی را باز می کنید
 3. در مرحله سوم  با لمس گزینه شماره 3 که در عکس بالا است  کسانی که به تلگرام شما وصل هستند به صورت عکس زیر نشان داده می شوند
مسدودسازی دسترسی فضول ها یا هکر ها به تلگرام شما
مسدودسازی دسترسی فضول ها یا هکر ها به تلگرام شما

برای تلگرام خود رمز بگذارید

برای اینکه امنیت تلگرام شما 100 درصد تامین شود و حتی با ورود کد پنج رقمی نتوانند وارد تلگرام شما شوند می توانید از روش زیر عمل کنید

ساخت رمز برای تلگرام
ساخت رمز جلوگیری از هک  برای تلگرام
 1. وارد تنظیمات  تلگرام شوید و مانند عکس بالا این بار روی   two step verification را لمس کنید
 2. در صفحه باز شده گزینه set additional password  با لمس کنید
 3.  در صفحه باز شده رمز مورد نظر را بزنید و به مرحله بعد بروید ، در مرحله بعد مجددا همان رمز را بزنید
 4. در این مرحله کد یاداوری یا password hint را وارد کنید ، مثلا اگر رمز شما تاریخ تولد برادر شماس بنویسید تولد برادر ( البته این گزینه برای این است که خودتان رمز را به یاد بیاورید  و خیلی واضح رمز را لو ندهید و به صورت رمزی بنویسید که برای خودتان یاداور باشد )
 5. در مرحله بعد میتوانید ایمیل خود را نیز وارد کنید و یا این صفحه را رد کنید ( skip) بزنید . اگر ایمیل خود را وارد کرده اید حتما میبایست وارد ایمیلتان شوید و لینکی که فرستاده شده است را باز کنید تا ایمیل شما تایید شود در غیر اینصورت این رمز فعال نمی شود .
 6. کار تمام است و اگر خودتان یا هر کسی با کد 5 رقمی بخواهد وارد تلگرام شما شود نیاز به وارد کردن این رمز نیز هست

چگونه برای تلگرام گوشی رمز مخصوص بگذارید

برای این کار نیز مانند عکس بالا ، این بار روی  Passcode Lock  را لمس کنید  ، سپس در صفحه بعد می توانید یک رمز برای تلگرام خود انتخاب کنید .

یک گزینه در زیر این صفحه موجود است که شما می توانید به فرض آن را روی نیم ساعت قرار دهید ، این مقدار دلخواهی است و یعنی در این زمان اگر به تلگرام خود دست نزنید اتوماتیک قفل می شود .

نحوه هک شدن جیمیل GMAIL ، کلش آو کلن clash of clans یا سایر بازی ها و اپلیکیشن ها که به جیمیل متصل هستند

بسیاری از بازی ها و اپلیکیشن ها به جیمیل متصل هستند ، clash of clans یا حتی اینستاگرام و سایر اپلیکیشن ها هم قبلیت اتصال از طریق گوگل را دارند ازین رو حفظ امنیت اکانت جیمیل بسیار مهم است .

روش های امنیتی گوگل بسیار زیاد است لذا ما در مطلب فعلی به ان نخواهیم پرداخت و شما می توانید جهت اشنایی با چگونگی هک شدن جیمیل و اکانت های وابسته وارد مطلب زیر شوید .

روش های هک اینستاگرام

اینستاگرام معمولا به روش fake page  یا به اصلاح فیشینگ هک می شود  ، شما برای ورود به اینستاگرام فقط کافیس یوزر و پسورد وارد کنید . این سرویس مجهز به API بوده و ازین طریق کلیه مردم می توانند با آن کار های خاصی را مانند ساخت برنامه افزایش فالوئر ، افزایش لایک و … انجام دهند .

برای رود به چنین نرم افزار هایی ، سازنده نرم افزار از طریق کد API محیطی را فراهم می آورد که شما با وارد کردن یوزر و پسورد اینستاگرام بتوانید اکانت خود را به آن برنامه وصل کنید و این روش امنی است .

هکر اینستاگرام ازین طریق سو استفاده می کند

معمولا برخی افراد هکر اقدام ساخت اپپلیکیشن یا سایت هایی میکنند که فقط شبیه به اینستاگرام است ، آن ها با تحریک مردم به بهانه افزایش لایک ، افزایش تضمینی فالوئر و  موارد گول زننده دیگر شخص را تحریک میکنند تا وارد صفحه ای خاص شود و یوزر و پسورد اینستاگرام خود را وارد کند ؛ در صورتی که این صفحه فقط شبیه اینستاگرام است و شما با وارد کردن رمز در واع رمز خود را برای هکر میفرستید و به راحتی اینستاگرام شما هک می وشد .

رمز اینستاگرام را فقط در برنامه اصلی اینستاگرام وارد کنید

ممکن است برخی اپلیکیشن ها باشند که امکانات بیشتری نسبت به اینستاگرام دارند، هرگز و هرگز وارد آنها نشوید و رمز خود را وارد نکنید .

خوشبختانه اینستاگرام نیز قبل از ثبت نام از شما شماره تلفن و ایمیل اخد می کند که ان طریق امکان بازگردانی اکانت هک شده وجود دارد .

هک شدن فیس بوک به چه صورت است

از آنجا که برای ورود به فیس بوک از ایمیل استفاده می شود ، هک شدن ایمیل شما به منزله هک شدن فیس بوک خواهد بود ، و شما می بایست مراقبت بیشتری از ایمیلی که با ان در فیس بوک هستید انجام دهید .

اما روش fake page که در بالا در مورد اینستاگرام گفته شد در مورد فیس بوک نیز وجود دارد لذا رمز فیسبوک خود را فقط و فقط در سایت یا اپلیکیشن رسمی فیسبوک وارد نمایید . در غیر این صورت کسی توانایی هک فیسبوک شما را ندارد .

روش غیرفعال شدن اکانت : ممکن است در روش های خاصی خراب کاران گزارش اکانت شمارا به فیسبوک دهند و موجب مسدود سازی موقت ان شوند که در این خصوص می بایست از بخش نظرات مشکل خود را مطرح نمایید .

هک شدن واتساپ  و لاین

گزارش های بسیار محدودی از هک این دو اپلیکیشن ارائه شده و تقریبا کمترکسی قادر به هک آنها از روش های سو استفاده است ؛ اما روش هک تلگرام از طریق کد 5 رقمی در مورد این دو اپلیکیشن هم صادق است و اگر پیامکی با کد 5 رقمی بدون درخواست شما ارسال شد از  آن صرفنظر کنید و به کسی ارائه ندهید .

هک در سایر سایت ها و اپلیکیشن ها

همانطور که گفته شد هکر ها به شیوه های مختلف به خصوص ساخت صفحه های جعلی اقدام به هک کاربران می کنند و اگر کاربر دقت کافی را در وارد کردن رمز عبور داشته باشد هرگز هک نخواهد شد . همچنین بسیاری از سیستم ها در زمان فراموش کردن رمز عبور و یا هک شده به ایمیل یا شماره تلفن شما کدی را ارسال می کنند که با آن کد می توانید اکانت خود را بازگردانی کنید ، در این خصوص می توانید مشکل خود را در بخش نظرات اعلام کنید تا در کمترین زمان شما را راهنمایی کنیم .

 

هک اطلاعات گوشی موبایل یا کامپیوتر

معمولا برای هک اطلاعات گوشی نیاز به اینترنت قوی هم هست ، چرا که لازم است اطلاعات شما از طریقی برای هکر فرستاده شود . البته سیستم امنیتی گوشی مانع این اقدام می شود . اما استفاده از یک فایروال یا انتیویروس خوب می تواند به کلی از هک گوشی شما جلوگیری کند . قطعا اگر امنیت گوشی شما تامین نباشد هکر میتواند از طریق یک اپلیکیشن که شما از سایت بازار دانلود می کنید اقدام به هک نماید ، هرچند که اپلیکیشن های بازار با انتیویروس لوکآت کنترل می شوند اما موضوع هک در این مساله ساده تر ازین حرف هاست ، پس هرگز اپلیکیشن های غیر اصل و غیر قابل اطمینان را دانلود نکنید و درون کامپیوتر از نرم افزار های غیر استاندارد و ناشناس استفاده نکنید .

اگر امنیت گوشی یا کامپیوتر شما 100 درصد مهم است بین 20 تا 50 هزار تومان  برای آن هزینه کنید تا هرگز هک نشوید

البته شما همیشه باید برای موبایل خود رمز و پینکد قرار دهید چرا که ممکن است فردی بدون اینترنت و با دسترسی به موبایل شما اقدام به سرقت اطلاعات نماید . جهت تامین امنیت صد در صدی گوشی موبایل و کامپیوتر خود می توانید بسته امنیتی 20 هزار تومانی ما را خرید  و  دانلود نمایید ، و یا بسته امنیتی 50 هزار تومانی ( لایسنس اصلی انتیویروس ) را خریداری مایید .

 

یافتن هکر و جلوگیری از سو استفاده های بیشتر

معمولا خانم هایی که عکس ها و فیلم های شخصی آنها پخش می شود و یا دست افراد نادرست می افتد ترس و اضطراب شدیدی پیدا می کنند ، در مواقعی که اطلاعات بانکی هک می شود نیز به همین صورت است و افراد بطور قاطع به دنبال هکر می گردند .

ممکن است هکر ها از هر طریقی اقدام به سرقت اطلاعات شما کرده باشند ، پس نمیتوان یک روش جامع و کلی برای شناسایی انها درنظر گرفت ، در مواردی که سو استفاده از چند نفر صورت گرفته باشد با طرح شکایت در پلیس فتا احتمال شناسایی هکر بسیار وجود دارد ، چرا که مراجع قضایی به شدت با هکر های سو استفاده گر برخورد می کنند و یکی از برنامه های دولت و سیستم قضایی جلوگیری ازین گونه سو استفاده هاست .

در مواقعی هم شاید مساله در حدی نباشد که پلیس فتا بتواند تمام تمرکز خود را روی آن مساله بگذارد ، ازین رو سایر هکر های کلاه سفید ( هکر های خوب ) می توانند به شما جهت شناسایی هکر کمک کنند ، البته شناسایی هکر همیشه به صورت 100درصد اتفاق نمی افتد و ممکن است هیچ ردی از هکر باقی نمانده باشد و در واقع شما خودتان اطلاعاتتان را به شخصی داده اید  .

برای این منظور می توانید در قسمت نظرات مشکل خود را مطرح کنید تا در صورت امکان اقدامات لازم جهت شناسایی هکر صورت پذیرد .

مشاوره و راهنمایی در خصوص هک

ما به هیچ وجه وظیفه خود نمیدانیم که به درخواست مشتری کسی را هک کنیم و به اطلاعات مردم دسترسی پیدا کنیم ، بار ها مشاهده شده که برخی با پیشنهاد مبالغی درخواست هک اطلاعات شخصی دیگر را دارند ، که این موضوع به طور کلی از حیطه واظایف ما خارج است . در صورتی که از کسی شکایتی دارید و یا می خواهید با وارد شدن به سیستم آن شخص ببینید که آیا اطلاعات شخصی شما را ربوده است یا خیر ، می توانید با طرح شکایت در مراجع قضایی اجازه بازرسی کامپیوتر و موبایل شخص مورد نظر را از قاضی پرونده بگیرید .

اگر قصد دارید به جمع هکر های کلاه سفید بپیوندید ، لازم است که ابتدا دانش برنامه نویسی خود را بالا ببریدو سپس بطور روتین یک هکر خواهید شد .

بسته امنیت موبایل و کامپیوتر

شامل آموزش های کاربردی امنیت در کامپیوتر | مشاوره آنلاین در خصوص نصب برنامه های مشکوک در تلگرام یا یا پیام رسان رایج کشور | نصب اپلیکیشن های لازم در موبایل و کامپیوتر شما  | جلوگیری قطعی از هک شدن اطلاعات شما

20 هزار تومان

بسته امنیتی به همراه آنتیویروس موبایل یا کامپیوتر و پشتیبانی امنیتی دستگاه شما

50 هزار تومان

شامل لایسنس اصل یک ساله : ناد32 موبایل – avg برای کامپیوتر

80 هزار تومان

شامل لایسنس آنتیویروس های : کسپر اسکای – اسمارت سکیوریتی – بیت دیفندر ، بیلگارد ، ای وست و …

150 هزار تومان

شامل پکیج کامل لایسنس امنیت شبکه ، آنتیویروس های کسپر اسکای – بیت دیفندر – اف سکیور 3 کاربره ( اشانتیون امنیت موبایل شما با لایسنس اصلی )

مزیت اصلی این پکیج ها پشتیبانی آنلاین در خصوص راهنمایی و مشاوره امنیت است

 

نویسنده : اشکان مهین فلاح

منبع : myawards

برچسب ها

ashkan

با سلام ، از حضور ارزشمند شما در این سایت خوشحالم و امیدوارم مطلبی که مشاهده می فرمایید مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، نظرات با ارزش خود را حتما با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫62 نظرها

 1. سلام آقا چرا اینقدر از‌ما بد حرف‌میزنیم یه بار شد بگید فلان هکر فلان گروه تروریستی‌رو شناسایی کرد و به پلیس خبر داد بعد میگید ما چرا فقد سو استفاده میکنیم خب داداش هزار تا از ما کار خوب کردن فردم ندیدن چرا دیگه کار خوب کنیم اه اه اه اعصابمون خورد میشه خو ما هم آدمیم در ضمن هک کردن چندان کار دشواری نیست
  لطفا از کارای خوب ماهم تعریف کنید ممنون

 2. سلام
  كسي كه ip بنده را داشته باشه ميتونه گوشي من را هك كنه بدون اينكه شماره اي از من داشته باشه ؟

 3. با سلام،
  من در يكي از شبكه هاي اجتماعي در حال چت با شخصي بودم كه واسم ip خط من را فرستاد و تهديد به هك گوشي شدم ميخواستم بپرسم آيا امكان داره هك بشم؟

 4. سلام
  شخصی به گوشی من نفوذ کرده و به غیر از کنترل کامل اکانت تلگرام به sms, سابقه تماس و گالری دسترسی داره و با اکانت تلگرام من به بقیه پیام میده، میخوام پیداش کنم، شما میتونید کمکم کنید؟

  1. ابتدا باید به قسمت Active session تلگرام برید و گزینه Terminate all رو بزنید
   اگر تلگرام شما فارسی هست نام این گزینه ” نشست های فعال ” هست.
   بعد سوال های دیگه رو بپرسید تا حل بشه مشکل

 5. سلام وقتتون بخیر
  از کجا بفهمم گوشیم و تلگرامم هک شده یانه؟
  نکته:تمام موارد بالا از جمله نشست های فعال،رمز تلگرام،تایید دومرحله ای رو چک و فعال کردم
  راهی هست که تلگرام،دوربین گوشی،میکروفن گوشی،گالری،اس ام س وتماسها هک بشه و متوجه نشیم؟
  ممنون میشم کامل توضیح بدین

  1. سلام
   هیچ چیزی غیر ممکن نیست اما با انجام این کار ها تقریبا هک شدن شما به نزدیک صفر میرسه .
   نصب یک آنتی ویروس خوب روی گوشی باعث میشه خطرات عمومی گوشی شمارو تهدید نکنه.
   ولی هیچ وقت نمیشه گفت احتمال هک شدن به صفر میرسه و نباید اطلاعات خیلی شخصی رو توی گوشی نگه داشت.

 6. سلام وقتتون بخیر
  امروز اپلیکیشنی برای من ارسال شد و من نا آگاهانه نصبش کردم.. بعدش فهمیدم که همین باعث شده گوشی من از طریق فردی توسط AndroRat هک بشه.
  نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم

  1. سلام
   به هر حال کاریه که شده و شما نباید فایل های ناآشنا رو نصب کنید
   اطلاعات کانتکت ها و اس ام اس های شما هک شده و کاری نمیشه کرد و باید برنامه رو حذف کنید .

 7. سلام
  شخصي وارد اينستا من شده انگار اي دي و پسوردم رو بدست اورده ، و پيامهاي ارسال كرده ايا ميشه پيگيري كرد ؟ من ميدونم كيه اما ميشه از طريق علمي و ip ثابت كرد

 8. سلام .لطفا پاسخ منو بدید.دوستم پیج اینستایی داشت که میگفت خود به خود آشناها و ماها رو بلاک کرده .منم بهش شک کردم با یک پیج فیک فالوش کردم.دیدم که روی عکس های من و دوستام چیزی مینویسه و ماهم بلاکیم این چیزا رو نمیبینیم.بهش گفتم.گفت که من نیستم.گفتمش پس چطور بصورت انلاین عکس هامونو میزاره و صحبت های ما رو روش مینویسه؟ایا ممکنه که هک شده باشه؟یا غیر ممکنه که هم گالری گوشی و واتس اپ و تلگرام و اینستا باهم هک شده باشن؟آخه هر حرفی توی واتس اپ میزدیم روی عکساش نوشته بود

  1. من دقیق متوجه منظور شما نشدم ولی باید شما حتما active session رو پاک کنید و رمز هاتونو تغییر بدید و از نرم افزار آنتیویروس روی گوشیتون استفاده کنید .

 9. اقا اشکان خیلی مشتی هستی ممنون از پاسخت.سوال اخرم اینکه من با انتی ویروس لبتاپمو اسکن کردم سه تا تروجان کردش.ایا همه تروجانا یا به عبارتی همه ویروسا وبکمو هک میکنن؟

   1. اقا اشکان من از طریق process explor اقدام به شناسایی مصرف کننده وبکم کردم که هیچ مورد مشکوکی یافت نشد.خواستم بپرسم این نرم افزار واقعا قادره شناسایی کنه؟

   2. این قسمت توی ویندوز ایکس پی هست و توی ویندوز 7 داخل task manager بخش network قرار داره .
    در واقع این بخش که شما گفتید ممکنه حتی موقع خاموش بودن وبکم هم ، نشون بده و نمیشه بهش اکتفا کرد

 10. با سلام خدمت اقای مهین فلاح اول از همه ممنون از لطفت که مارو در زمینه خطرات فضای مجازی اگاه میکنی.داداش یه سوال ازت داشتم در مورد هک وبکم لبتاپ.اینکه میگن وبکم لبتاپ میتونه هک بشه واقعیته واگه هک بشه چراغ وبکم روشن میشه یا نه واینکه ایا همه وبکمای جهان همشون هک میشن واینکه ا/ه هک بشه از کجا میشه فهمید هک شده یا نه؟

  1. سلام
   هک وبکم به سیستم عامل مربوطه و اگر هک بشه معمولا چراغ کنار وبکم هم روشن میشه ، هک وبکم بیشتر زمانی اتفاق می افته که شخص در حال کار کردن با لپ تاپ نیست
   به این صورت که یه ویروس مخصوص ریخته میشه روی سیستم شما تا لپ تاپ مثلا ساعت 2 شب خودبخود روشن بشه ، و وبکم ه مفعال میشه و ادامه ماجرا
   این مساله خیلی کم پیش میاد و جای نگرانی نیست ، برای احتیاط بهتره که جلوی دوربین پوشیده باشه

 11. سلام.حدود دو هفته پیش پیج اینستاگرام یکی از اقوامم هک شد.تمام چتهای خصوصی ایشون که با من و خواهرشون بود رو گذاشت رو صفحه اصلی.و یک فیلم هم از چتهامون گرفت گذاشت.برامون جالبه از تو فالوورا هم اکثر اقوام نزدیک رو تگ کرده بود تا بیان فیلمو ببینن.خیلی برامون مهمه که این ادم رو پیدا کنیم.به نظرتون میشه؟
  این خانوم موقع ثبت نام پیجش هیچ ایمیلی نداده بود ولی وقتی برای برگشت اکانت اقدام میکنیم قسمت ایمیل با یه ایمیل دیگه پر شده.که فکر میکنم آخرش us داره
  و اینکه ایشون قبلا یه سری از اطلاعاتشون رو به پسر خاله هاش داده بود چون از هک و برنامه نویسی سر رشته دارن ولی فکر نمیکنیم کار اونا باشه.امکان داره شخص دیگه ای باشه چون خود هکر هم زیر پستا مینویسه من شمارو نمیشناسم.لطفا کمکم کنید این ادم رو پیدا کنم چون واقعا پای ابرو میونه

  1. سلام
   اینستاگرام هم مانند سایر سیستم ها فقط توسط گول زدن شخص صاحب اکانت هک میشه ؛ پس احتمال 99 درصد همون افرادی که اطلاعات بهشون داده شده هک کردن .
   اون 1 درصد هم بر میگرده به اینکه کد تایید هویت که براش sms شده رو به صورت ناخواسته و بدون آگاهی در اختیار شخص دیگری قرار داده باشه .

   هیچ روش دیگه ای برای هک اینستاگرام وجود نداره و قطعا یکی از افرادی که در تلگرام ، اینستاگرام یا سیستم های دیگه باهاشون حرف زده به نوعی اطلاعات رو بیرون کشیده . سرچ کردن چت ها با واژه های ( کد تایید ، کد ، کد 6 رقمی ، اینستاگرام ) ممکنه بتونه چت مربوط به هکر رو نمایش بده .

   1. ببخشید من متوجه قسمت اخر گفتتون نشدم؟راجبع سرچ کردن؟
    و اینکه ما چطور میتونیم ثابت کنیم که پسرخاله های این خانوم بودند؟به فتا مراجعه کردیم ولی کار خاصی انجام نشده

 12. سلام/چند وقت پیش یکی از دوستام گفت اطلاعات تلگرامم براش میره و کلی از این پیغام ها که کد 5 رقمی رو میفرسته براش رفته از طرف شماره من.من خیلی تعجب کردم همون موقع فک کردم هک شدم ولی به دوستم مطمعن بودم.خلاصه گفت رمز وشماره تلگراممو دادم که درستش کنه . من همون موقع مراحل رفع هک تلگرامو زدم.گفت بعلت ی ویروس حتما و با ریکاوری اطلاعات تلگرام پاک میشه.هنوزم اطلاعات من براش میره.میدونم هکم کرده الان میخام بدونم چکارکنم که دیگه نره براش اطلاعاتو چت هام و فایل هام؟من قسمت امنیتی تلگراممو چک کردم رمز هم گداشتم.دیلیت اکانت کنم درست میشه ؟

  1. سلام
   اول از قسمت active session تمام دستگاه های متصل رو پاک کنید و اون کد 5 رقمی رو به کسی ندید ( هم شما هم دوستتون )
   بعد ببینید باز هم این مشکل هست یا نه ، اگر بطور نامتعارف فایل ها و عکس ها برای اشخاص دیگه ارسال شد ، اپلیکیشن CM Security رو نصب کنید و موبایل رو اسکن کنید تا ویروس حذف بشه

 13. سلام.ممنون از جوابتون
  یه سوال دیگه داشتم در مورد تروجان…
  عکسی که آلوده به تروجان باشه و هکر واست بفرسته ، چجوریه؟ مثل بقیه عکساست؟
  وقتی چنین عکسی رو قربانی باز و ذخیر کنه چه خطراتی داره و چه اطلاعاتی هکر بدست میاره؟
  ممنون میشم در این مورد توضیح بدید‌.

  1. تروجان روی عکس نمیشینه ، در واقع فایل هایی که فرمت تعریف شده دارن مثل pdf,mp3,jpeg,rar و … نمیتونن به تنهایی حاوی تروجان باشن
   تروجان معمولا با فرمت های exe یا msi یا فرمت های اجرایی و نصبی روی سیستم میاد و تقریبا به راحتی هم حذف میشه و مثل ویروس نیست .
   اینکه عکس یا فیلم تروجان دار برای کسی فرستاده بشه یه نوع گول زدن هست ، مثلا من یک تروجان با فرمت exe میسازم و آیکن اون رو شبیه به عکس می کنم و شما فکر میکنید عکس هست ، با باز کردنش میبینید هیچ اتفاقی نمی افته و عکسی باز نمیشه ، این یعنی سیستم شما آلوده شده .

   داشتن یک آنتیویروس آپدیت شده ( فرق نداره از چه آنتیویروسی استفاده بشه ) میتونه 99 درصد تروجان هارو حذف کنه ، اما همیشه دقت کنید فرمت فایلی که باز میکنید چی هست …

 14. سلام.
  من چند سال پیش برنامه ایی به اسم pallringo
  نصب کرده بودم و اون برنامه چت ، طوری بود که عکس پروفایل ها رو نمیشد سیو کرد و من یکی دوبار عکس هامو رو پروفایل گذاشتم چون مطمعن بودم سیو نمیشن ولی متاسفانه اون موقع نمیدونستم چیزی بنام اسکرین شات وجود دارهتا اینکه یه روز مدیر گروهی که منم عضوش بودم دو تا از عکسای پروفایلم رو برام فرستاد و من خیلی ترسیدم فکر کردم کل عکسامو هک کرده و همینطور کل گوشیمو و فکر کردم میخاد ازم سواستفاده کنه …بعد گفت اینا هشدار بود…و آخر سر هم گفت هشداری بعدی وحشتناک تره….منم کامل برنامه رو حذف کردم ولی از اون روز تا الان که چندسال گذشته مدام میترسم که نکنه کل عکسامو داشته باشه نکنه…نکنه…و…تو روخدا ببخشید انقدر طولانی شد امیدوارم بتونید کمکم کنید …ممکن اطلاعات بیشتری ازم داشته باشه؟؟ عکسای گوشیم ؟

  1. یکی از ابعاد مهم شناسایی هکر بعد روانشناختی هست ، نوع کلمات بکار برده شده توسط هکر میتونه نشون دهنده تفکر او باشه ، این سبک تهدید کردن صد در صد نشون میده که اون شخص هیچ چیزی از شما نداره و فقط قصد ترسوندن شمارو داشته ، جای نگرانی نیست

 15. سلام از طریق ای پی کسی میتونه عکسای شخصی داخل کامپیوتر ببینه؟؟

  1. سلام
   به صورتی که شما تصور می کنید خیر – با دونستن ایپی صرفا نمیشه به اطلاعات دسترسی پیدا کرد .
   نیار به یک سری نرم افزار ( ویروس و تروجان ) هست که با داشتن آنتی ویروس در امان خواهید بود .

 16. با سلام بنده به دلیل سوختن خط و اینکه به علت نداشتن تجربه گوشیمو ریست کردم و اینکه بعدش تلگرام نصب کردم و متوجه شدم خطم سوخته و اینکه دسترسی به خط ندارم چون زمان بر که بتونم زود بگیرم خطمو و برای مرحوم پدرم بوده میخوام دوباره وارد تلگرامم بشم ایا این مقدور هستش یا خیر واقعا برام واجبه؟!یکی از هکر های کلاه سفید گفت بله با مکاتبه با تلگرام میشه البته من شناختی روی اون هکر ندارم و اطلاعاتی بهش ندادم،

  1. سلام
   تنها راه برای شما فعال کردن مجدد سیمکارت هست ، هیچ راه مکاتبه ای هم وجود نداره ، چرا که تلگرام عملا بخش email validation و sequrity answer خاصی نداره .
   میشه ایمیل داد البته ولی قاعدتا شما این کارو نکردید پس مکاتبه هم نتیجه ای نداره ؛ اگر برای اکانتتون two step verification و ایمیل تعریف کرده باشید با تماس پشتیبانی تلگرام و پیگیری session ممکنه بتونن اکانتو برگردونن ولی بدون ایمیل و اون رمز خیلی خیلی احتمالش نادر هست که بتونن توسط active session گوشی شمارو فعال کنن .

   اینکه سیم کارتو فعال کنید شاید پروسه ی ساده تری داشته باشه

 17. تورو خدا بهم جواب بدین دلیل اومدن پست های یه نفر در قسمت خانه برنامه باهم چی هستش

  1. من با برنامه ی باهم کار نکردم
   ولی معمولا توی شبکه های اجتماعی وقتی وارد صفحه یه نفر یا چند نفر بشید نوشته های اون براتون نمایش داده میشه و این دلیل هک شدن نیست
   برای اطمینان رمزتونو عوض کند

 18. سلام خسته نباشی تورو خدابهم جواب بدین یه نفرو تو باهم دنبال کردم بعد اونو‌ از دنبال کردن بیرون اوردم حالا پست های اون تو قسمت خانه برا من بالا میاد هم پست من هست هم اون فقطم پست های اون ایا این نشونه هک شدنه ؟؟؟
  راستی نه پسورد منو‌داشته نه ایمیلمو
  فقط ترسم از اینه چرا پست اون تنها تو قسمت خانه بالا میاد

 19. سلام روزبخیر
  چندوقت پیش گوشی بادوربین جلوازمن عکس میگرفت وروی عکس پیام انگلیسی هشدارمبنی براخطاراینکه کسی ازگوشیتون استفاده میکنه خورد.گوشی هواوی داشتم!
  ازترس هک گوشیموعوض کردم تلگرامم دلت اکانت کردم!
  این دفعه اینستاگرامم روهک کردن
  حتی پسوردموبه نزدیکامم نگفتم!
  برگردوندن اینستاگرامم مهم نیس فقط میخوام بدونم کیه که منوهک میکنه
  دوربین گوشیموهک کرده اینستاموهک کرده دنباله چیه…
  ازتون کمک میخواستم.لطفا

  1. اون سیستم که از دوربین جلو عکس میگیره هک کردن نیست
   شما نرم افزای مثل CM security یا اپلیکیشن های مشابه دارید ، اگر بیشتر از 3 بار رمز عبور یا پترن رو اشتباه بزنید عکس میگیره ، این برای اینه که اگر کسی خواست یواشکی وارد گوشیتون بشه عکسشو بگیره تا شما ببینیدش
   پس اگر گوشیتون ازتون عکس گرفت چیز مهمی نیست
   هک اینستاگرام هم بخاطر بی دقتی خودتون هست ، اگر شما ایمیل و تلفن رو به عنوان مراحل امنیتی توی اینستاگرام بذارید و رمزتونو توی اپلیکیشن های افزایش فالور و افزایش لایک و … ندید هرگز کسی اینستاگرامتونو نمیتونه هک کنه .
   مشکل بیشتر مردم اینه که نمیدونن بجز خود اینستاگرام نباید هیچ جای دیگه ای رمز اینستاشون ووارد کنن .
   تعویض گوشی هم کار اشتباهی بوده چون اصلا اون مساله به هک ربط نداشته .

   1. اخه من نه دنبال افزایش فالوورم
    نه پسوروایمیلموجایی واردکردم
    اون پیج؛یک پیج شخصی بود
    وبرامم لایک وفالورمهم نیس!
    ینی هیچ جوری نمیشه هکراینستاروپیداکرد؟
    چون گفتمم اینستام چیز مهمی نبوده فقط هکرمومیخوام پیداکنم

   2. شما ایمیل یا تلفنو توی اینستا داده بودید ؟ منظورم توی تنظیمات شخصیه ؛ اگر کسی نفوذ کرده باشه یا اس ام اس میاد یا ایمیل
    شاید اصلا هک نکرده باشن ؛ اگر هک کردن باید بگید بنا به چه نشونه هایی متوجه هک شدید

  2. برام ایمیل اومد خوده اینستاهم واردمیجم که شدم اینونوشته بود Start capturing and sharing your moments. بعدازاینستام اومدبیرون خودش برامم ایمیل اومد ازطرف اینستا… هرکارکردم دیگه واردپیجم نشد! اره دوهفته ای میشدشماره گوشیموواردکرده بودم!

   1. خب این پیام که یعنی شروع کار با اینستاگرام و ممکن هبرای قبل باشه
    ولی اگر لینک به ایمیلتون اومد یا کامل ترجمه کنید یا اصلا بازش نکنید

 20. سایت نیست یه برنامه اجتماعی هست اسمش هست شبکه اجتماعی باهم

 21. سلام ایا توی شبکه باهم اگر کسی رو اد کنم میتونه منو هک کنه بدون اینکه شماره یا ایمیلمو داشته باشه خواهشا پاسخ بدید

 22. با سلام.
  در خصوص هک موبایل سوالاتی داشتم اگر امکانش هست راهنمایی کنید.
  1-اگر از منابع نامعتبر برای سیستم عامل اندروید برنامه دانلود و نصب کرده باشیم با وجود برنامه کلین مستر امکان هک هست؟
  2-هک دوربین گوشی از چه طریقی امکان پذیر هست؟به عنوان مثال گوشی اس3 دوربینش به راحتی دست هکر میفته؟
  3-از کجا تشخیص بدیم هک شدیم؟برنامه ای برای انالیز گوشی هست؟

  1. سلام
   در مورد اینکه دوربین چطور هک میشه انقدر توضیح میشه داد که صفحه ها و سطر ها پر میشه
   اما دانلود از منابع غیر معتبر قطعا میتونه خطر ناک باشه حتی اگر انتیویروس وجود داشته باشه
   بهترین برنامه رایگان برای اسکن گوشی cm security یا lookout هست ، استفاده از تلگرام های غیر اصل مثل موبوگرام و … توصیه نمیشه ، بهترین کار اینه که اپلیکیشن ها از گوگل دانلود بشه

 23. سلام
  لطفا راهنمايي كنيد
  من يك فايل صوتي در ايميلم ،از يك فرد نامطمين رو در تبلتم باز كردم ، و نگران اين هستم كه ايميلم و و بالاتر از اون تبلتم رو هك كرده باشند .
  چون يك ايميل از ياهو مبني بر اين كه بايد مراقب ايميل خود باشيد دريافت كردم ، و اين نگراني منو بيشتر كرده .
  – اون شخص به طور خود به خود از ليست فرندهاي من در فيس بوك پاك شدن ، (البته اين ايميلي كه برام فايل ميفرستادن به فيس بوكم متصل نيست)ايا ممكن به فيس بوكم دسترسي پيدا كرده باشند ؟
  تبلتم ios ايا ممكن هك شده باشه؟

  1. سلام
   بهتره ایمیل های ناشناس رو اصلا باز نکنید ولی اگر فایل واقعا صوتی بوده وآهنگ یا صدایی رو پخش کرده مشکلی نداره
   اما اگر این فایل ارور داده و چیزی رو پخش نکرده بهتره ویروسیابی کنید و رمز هاتونو عوض کنید .
   حذف شدن ایشون از لیست فیس بوک شما ربطی به این قضیه نداره و خودش خواسته از لیست دوستان شما حذف بشه

   1. ممنون از پاسختون
    ***چه جوري تونسته خودشو از ليست فرندهاي من تو فيس بوك پاك كنه؟؟!!

    عكس چه طور ،ايا اون هم ميتونه عامل هك بشه ؟
    نشانه هاي هك شدن تبلت چيه ؟
    و اگر تبلتم هك شده ، چه كاري بايد انجام بدم

   2. ممکنه یه فایل ویروسی به عنوان عکس یا فیلم یا موزیک یا هر چی به شما بدن که وقتی بازش میکنید ویروسی بشید ، اگر عکس باز بشه یا فیلم و موزیک اجرا بشه ویروس نیست . در اصل باید بگم اونا یه فایل خراب به شما میدن و میگن این عکس یا فیلمه ، اگر بازش کنید و اجرا نشه پس ممکنه ویروسه اما اگر درست باز شد نترسید …

    فیس بوک این امکانو به اربر میده که خودشو از لیست دوستان طرف حذف کنه ( بلاک کنه ، آنفرند کنه و … ) این مورد عادیه
    تبلت و موبایل به این اسونی هک نمیشه و کار هکرای ایرانی نیست – یه انتیویروس ساده مثل Lookout یا cm security میتونه امنیت گوشی یا تبلت شمارو تامین کنه
    اگر حواستون باشه که اطلاعات و کد های خاصی که براتون ایمیل یا اس ام اس میشه و یا از تلگرام میاد رو حفظ کنید و به کسی نشون ندید هک نمیشید .
    اگر کد یا پیام خاصی در باره رمز و … اومد کلا ازش صرف نظر کنید و بهش توجه نکنید ممکنه تله باشه

 24. باسلام و خسته نباشید من تلگرامم هک شده و جز @دالاهو ١٢٣هیچ ردی بجا نمانده از هکر ,ایا قابل شناسایی هست

  1. شما براحتی میتونید از طریق آموزش بالا تلگرام رو از دسترش ( به اصطلاح هکر ) پس بگیرید . آموزش بالا رو که مربوط به بخش acvite session هست بخونید .

 25. سلام خسته نباشید.یه بار توی لیست فرندام در لاینم یک نفرو دیدم که خودم اَدش نکرده بودم نمیدونم چطوری اومده بود توی لیست فرندام.توی تایم لاینمم یه پست جدید از اون آدم بود نزدیک به ۸۰۰۰ تا لایک خورده بود؟ آیا من هک شدم؟؟؟
  ببخشید یه سوال دیگه ام داشتم.ایا لینک نامعتبر مشخصات داره؟ ینی میشه فهمید یه لینک معتبر هست یا نه؟

  1. سلام
   در مورد لاین باید بگم که ممکنه این طرف شماره شمارو ذخیره کرده باشه و یا اتوماتیک اد auto add در لاین شما فعال هست و خیلیا میتونن بدون اینکه درخواست دوستی بفرستن و شما تایید کنید وارد دوستا بشن و در مجموع این نشونه ی هک شدن نیست .

   در مورد لینک معتبر باید بگم بله لینک های معتبر اولشون با https شروع میشه و برای پرداخت پول و یا ورود به ایمیل یا اکانت های مهم حتما باید اول لینک https باشه
   لینک هایی که ابتدای اونها هیچی نیست یا در واقع http هست ممکنه جعلی باشن اما این بدین معنا نیست که هر سایتی که ابتدای ادرسش با https شروع نشه نامعتبر هست ، این اعتبار سنجی فقط مختص سایت هایی هست که شما اکانت مهمی دارید و یا میخواهید عملیات بانکی داخلش انجام بدید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن